Usługi

Ścieżka wsparcia przewidziana w Projekcie dla Uczestników/czek:

Zadanie 1

Indywidualna diagnoza potrzeb – 1 spotkanie x 2godz. zegarowe x 72 os. łącznie 144 godz. zegarowe

Okres realizacji zadania: 2023-12-01- 2024-05-31r.

Zadanie będzie realizowane przez Wnioskodawcę i Partnera w formie zajęć indywidualnych prowadzonych przez Doradcę zawodowego przy wsparciu tłumacza j. ukraińskiego.

Wsparcie będzie mieć charakter zindywidualizowany .Będzie zróżnicowane pod względem kategorii osób, do których jest kierowane, przy uwzględnieniu takich elementów jak np. ich sytuacja na rynku pracy, znajomość języka polskiego, wykształcenie (w tym zdobyte poza Polską) i posiadane kwalifikacje i kompetencje, które mogą być poddane walidacji zgodnie z ZSK, rodzaj wykonywanej/poszukiwanej pracy, różnice kulturowe, płeć, wiek, status migracyjny, itp.

Wsparcie będzie uwzględniało różnorodność osób, dla których planowane jest wsparcie oraz zapewni elastyczność oferowanych form wsparcia. Poszczególne działania będą tworzyć kompleksowy system wsparcia odpowiadający na różne potrzeby.

Zadanie kluczowe – pozwoli, aby działania realizowane były w sposób kompleksowy i

zindywidualizowany, dostosowany do zdiagnozowanych specyficznych potrzeb UP.

Zadanie 2

Indywidualne poradnictwo obywatelskie, prawne, psychologiczne, antydyskryminacyjne – 8 spotkań x 2 godz. zegarowe= 16 godz./os. x 72 os. – łącznie 1152 godz. zegarowych

 

Okres realizacji zadania: 2023-12-01- 2024-09-30r.

Obligatoryjnie dla wszystkich UP poradnictwo antydyskryminacyjne-6h/os.x72 os-432h.zegarowe

Poradnictwo obywatelskie, prawne, psychologiczne-10hx72os.-720h.zegarowych

Wsparcie psychologa pomoże UP radzić sobie w trudnych chwilach, nauczy radzenia sobie z nową codziennością życia na obczyźnie. UP będą potrafili rozpoznawać różne emocje i jak sobie z nimi radzić. Zadaniem psychologa będzie zapewnienie indywidualnego wsparcia, poprzez wspólne poszukiwanie rozwiązań napotykanych problemów i trudności, pomoc, nabycie, przywrócenie/wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej, wzrost motywacji i wiary we własne siły.

Wsparcie prawnika – udzielanie UP info o prawach i uprawnieniach. Zakres pomocy obejmie m.in.: legalizacja pobytu i prawo migracyjne, kwestie pracownicze, sprawy rodzinne z wątkami międzynarodowymi, sprawy karne, pomoc w kwestiach urzędowych. Zakres wsparcia zostanie dostosowana do potrzeb UP. Zadaniem wsparcia prawnego będzie pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z nieznajomością prawa w Polsce, dotyczących urzędów i instytucji, pomoc w wypełnianiu dokumentów/formularzy wymaganych w urzędach/instytucjach.

Poradnictwo obywatelskie i antydyskryminacyjne będzie polegała na wspomaganiu UP w samodzielnym rozwiązaniu problemu, a w razie potrzeby sporządzenie z nim planu działania wyjścia z problematycznej sytuacji życiowej i pomoc w wykonaniu planu; udzielenie informacji i wskazanie różnorodnych ścieżek postępowania, omówienie ich wad i zalet, wskazanie gdzie i jakiej pomocy dalej szukać. Wybór ostatecznego rozwiązania należy do UP. Poradnictwo antydyskryminacyjne ma na celu wyjaśnienie jak reagować na akty dyskryminacji, jakie ma prawa osoba dyskryminowana, skąd właściwie bierze się dyskryminacja. Wsparcie w oparciu o sytuację życiową.

Zadanie będzie realizowane przez Wnioskodawcę i Partnera w formie zajęć indywidualnych prowadzonych przez specjalistów tj: psycholog, prawnik, doradca obywatelski i antydyskryminacyjny przy wsparciu tłumacza j. ukraińskiego.

Zadanie 3

Kurs języka polskiego – 72 os. – 80 godz/gr. x 6 grup łącznie 480 godz.

Okres realizacji zadania: 2023-12-01- 2024-06-30r

Zadanie realizowane będzie przez Wnioskodawcę i Partnera w formie zajęć grupowych.

Program (80godz):

1. Rozumienie-słuchanie
2. Rozumienie-czytanie
3. Pisanie
4. Mówienie interakcja
5. Mówienie-produkcja.

Osiągnięcia dotyczą podstawowego poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie trzech podstawowych sprawności językowych, jakimi są rozumienie, mówienie i pisanie.

Zagadnienia gramatyczno-leksykalne obejmują treści, których opanowanie niezbędne jest do

porozumiewania się w języku polskim na poziomie podstawowym. Uczestnicy/czki Projektu otrzymają podręcznik, skrypt, serwis kawowy, obiad, zwrot kosztów dojazdu.

Zadanie 4

Doradztwo oraz pomoc w wejściu na rynek pracy – 72 os x 4 godz. zegarowe/os. łącznie 288 godz.

Okres realizacji zadania: 2024-01-01- 2024-09-30r

Zadanie realizowane będzie przez Wnioskodawcę i Partnera w formie bezpośredniego kontaktu z Pośrednikiem pracy przy wsparciu tłumacza (niwelowanie barier językowych)z UP w celu zapoznania z polskim rynkiem pracy i jego specyfiką, pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych-CV oraz list motywacyjny, pomoc w kontaktach z pracodawcami, pomoc w poszukiwaniu ofert pracy, przedstawienia propozycji odpowiedniej pracy lub innej propozycji pomocy, bezpośredniego kontaktu Pośrednika z pracodawcą w celu pozyskania oferty pracy.

Zadanie 5

Wysokiej jakości szkolenia zawodowe – 6 grup x 12 os. x 120 godz. dydaktycznych – śr. 15 dni/grupa

Okres realizacji zadania: 2024-02-01- 2024-08-31 r.

Zadanie realizowane będzie przez Wnioskodawcę i Partnera.

Szkolenia prowadzić będą do uzyskania kwalifikacji potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem/świadectwem). Realizowane szkolenia służą zdobyciu, zmianie lub podniesieniu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania danego zawodu lub zadań na określonym stanowisku.

Szkolenia będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem Uczestników/czek Projektu (określonymi w Indywidualnej diagnozie potrzeb) a także będą uwzględniać rzeczywiste potrzeby na określone kwalifikacje i umiejętności na regionalnym/lokalnym rynku pracy według Barometru zawodów.

Ponadto Uczestnicy/czki Projektu otrzymają stypendia szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu, obiad, przerwę kawową, materiały dydaktyczne i materiały szkoleniowe niezbędne do przeprowadzenia wysokiej jakości szkoleń zawodowych –teoria + praktyka, przystąpienie do egzaminu zewnętrznego, dostosowanie wsparcia pod względem niepełnosprawności.

Language/Язик »